Niewybuch – zgłaszaj – nie dotykaj!
Do Posterunku Policji w Kikole zadzwonił w piątek mężczyzna, który poinformował funkcjonariuszy, że na swoim polu z uprawą kukurydzy zauważył przedmiot, który wyglądem przypomina minę. Na miejsce pierwszy udał się patrol z miejscowego posterunku. Policjanci zabezpieczyli rejon przed dostępem osób postronnych i potwierdzili dyżurnemu lipnowskiej jednostki, że przedmiot może być miną przeciwpiechotną. Wysłany na miejsce funkcjonariusz Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego potwierdził, że znaleziony na poboczu drogi gruntowej przedmiot to prawdopodobnie mina przeciwpiechotna z czasów II Wojny Światowej.
Policjanci pozostali na miejscu do przybycia patrolu saperskiego z 14 Jednostki Wojskowej w Inowrocławiu, który zabezpieczył minę.
Materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej są bardzo odporne na działanie warunków atmosferycznych, dlatego pomimo upływu czasu cały czas mogą stanowić zagrożenie. W przypadku znalezienia przedmiotu przypominającego niewybuch, za jaki mogą być uznane m.in. pociski, bomby, naboje, granaty czy zapalniki należy zachować szczególną ostrożność i postępować odpowiednio. Przede wszystkim nie należy samodzielnie wykopywać czy przenosić niewybuchów. Miejsce ich odnalezienia powinno się wyraźnie oznaczyć i zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych a następnie wezwać odpowiednie służby. Informując o znalezieniu niewybuchu należy podać dokładne miejsce jego odnalezienia, określić wygląd i podać przybliżone gabaryty oraz ilość odnalezionych niewybuchów. Najlepiej pozostawić służbom adres i telefon kontaktowy do siebie, bo czasem dokładne miejsce położenia znaleziska jest trudne do zlokalizowania na rozległym terenie.