Lekcja doradztwa zawodowego - w roli głównej Policjanci
Żeby zostać policjantem trzeba mieć polskie obywatelstwo i nieposzlakowaną opinię potwierdzoną czystą kartą karną oraz średnie wykształcenie. W procesie rekrutacji oprócz punktów z poszczególnych części jej egzaminów, można uzyskać dodatkowe, za umiejętności i wykształcenie w określonych dziedzinach. O dokładnych wymaganiach do niebieskiej służby w ósmej klasie Szkoły Podstawowej w Tłuchowie opowiadali wczoraj na lekcji doradztwa zawodowego starszy sierżant Agnieszka Romańska z lipnowskiej komendy i dzielnicowy z tamtejszego posterunku starszy sierżant Sebastian Biegański.
Policja jest formacją tak różnorodną, że osoby z naprawdę różnymi zainteresowaniami mogą z nią związać swoją karierę. Jeśli chcesz bezpośrednio pomagać osobom w kryzysowej sytuacji i chronić ludzi odnajdziesz się w służbie prewencyjnej. Miłośnicy zwierząt mogą służyć przy wykorzystaniu psów lub koni służbowych. Bardziej analityczne umysły odnajdą się w pracy dochodzeniowo-śledczej, technice kryminalistycznej, analityce lub laboratoriach policyjnych. Jedną z bardziej znanych służb policyjnych jest służba w ruchu drogowym. Specjaliści odnajdą się w cyberprzestępczości, policji wodnej, lotniczej czy jednostkach kontrterrorystycznych.
Funkcjonariusze opowiedzieli gdzie zdobyć informacje niezbędne do rozpoczęcia procedury wstąpienia w niebieskie szeregi, za co można uzyskać dodatkowe punkty i jak wyglądają poszczególne etapy rekrutacji. W dużym skrócie starali się także opowiedzieć, czym zajmują się funkcjonariusze różnych specjalności, bo tego zawodu nie da się zamknąć w pigułce.
Puki co, przed ósmoklasistami wybór szkoły średniej. Być może padnie on na policyjną klasę mundurową.