reklama
kategoria: Kraj
7 lipiec 2024

Konkurs na nową melodię „Pancrów” o pacyfikacji kopalni „Wujek”

zdjęcie: Konkurs na nową melodię „Pancrów” o pacyfikacji kopalni „Wujek” / fot. PAP
fot. PAP
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach ogłosiło konkurs kompozytorski na nową melodię „Pancrów”. Utwór opowiada o pacyfikacji kopalni „Wujek”, do której doszło 16 grudnia 1981 r. Z rąk funkcjonariuszy ZOMO zginęło wówczas dziewięciu górników.
REKLAMA

Autorem tekstu „Pancrów” jest artysta Maciej Bieniasz, który wykładał w katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się w Katowicach, gdzie dowiedział się o pacyfikacji „Wujka”. W reakcji napisał wiersz.

„Pierwotnie nosił tytuł +Pamięci siedmiu z Wujka+, ale życie okrutnie go zweryfikowało: dwie kolejne ofiary pacyfikacji zmarły w wyniku odniesionych obrażeń w szpitalach (…). Tekst, nazwany po prostu +Pancry+, zaczął żyć własnym życiem, stając się jednym z najważniejszych utworów stanu wojennego, przy czym do 1989 r. pozostawał dziełem anonimowym” – napisał historyk Dariusz Węgrzyn w biuletynie Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

Tytułowe pancry, o których mowa w tekście, to po śląsku czołgi. Ukrywający się artysta słyszał z mieszkania, jak jadą w kierunku kopalni. Jak w swoim tekście wyjaśnił Węgrzyn, o „dudnienie” zapytał starszą Ślązaczkę, która przynosiła mu do mieszkania jedzenie. Odpowiedziała, że to pancry, które „idą na +Wujek+”. Stąd wziął się powtarzany w wierszu wers „Idą, idą pancry na +Wujek+”.

Pierwszą melodię do „Pancrów” napisał syn autora tekstu Bartłomiej Bieniasz. Najbardziej znane aranżacje przygotowali Antoni Filipkowski oraz zespół De Press.

W ramach konkursu „II Symfonia Wolności” można zgłaszać utwory o długości od dwóch do ośmiu minut. Każdy uczestnik, który musi być pełnoletni, może wysłać maksymalnie dwa utwory. Zgłoszenia za pośrednictwem formularza elektronicznego Śląskie Centrum Wolności i Solidarności będzie przyjmowało do końca dnia 30 września 2024 r.

Konkurs jest organizowany we współpracy z Filharmonią Śląską im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach.(PAP)

pato/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Lipno
1.7°C
wschód słońca: 07:44
zachód słońca: 15:29
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lipnie

kiedy
2024-12-13 19:00
miejsce
Kino Nawojka, Lipno, ul. Adama...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-25 18:00
miejsce
Miejskie Centrum Kulturalne,...
wstęp biletowany