E-Szkoła kończy rok szkolny

fot. Mikołaj Kuras, Szymon Zdziebło dla UMWKP
Jutro (26 czerwca) uczniowie szkół podstawowych i średnich rozpoczną wakacje. Zanim udadzą się na dwumiesięczny odpoczynek od zdalnych lekcji dziś, w czwartek (25 czerwca) zapraszamy na zakończenie roku szkolnego w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Internetowej. W programie wideokonferencja z twórcami e-Szkoły, lekcje prowadzone przez licealistów i koncert online.
REKLAMA
- Za sukcesem Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej stoi kadra wyjątkowych nauczycieli, specjalistów w swoim fachu. Postawiliśmy na najlepszych, ludzi z poczuciem misji i pasją do nauczania, którzy kochają swoją pracę i kontakty z młodzieżą. Podziękowania należą się też realizatorom, którzy przygotowali profesjonalne studio nagraniowe, zadbali o to, by transmisje odbywały się bez zakłóceń. Współpraca przy projekcie wiele nas nauczyła. Doświadczenia z pewnością wykorzystamy w przyszłości – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Dziś (25 czerwca) o godzinie 10 rozpoczął się program publicystyczny online przygotowany przez licealistów, którego gośćmi są Czesław Ficner, dyrektor Departamentu Edukacji w Urzędzie Marszałkowskim i Sławomir Żebrowski, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. Uczniowie z kujawsko-pomorskich szkół średnich wcielają się w rolę dziennikarzy i łącząc się zdalnie ze studiem nagraniowym w KCPN w Toruniu zadają pytania  m.in. o projekt e-Szkoły i plany na przyszłość, ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży oraz wyzwania w obliczu wywołanych epidemią zmian w systemie edukacji. Program prowadzą Sandra Strózik i Aleksandra Szymecka z V Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu oraz Zuzanna Machajewska z I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu.

Tuż po wideokonferencji uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu wcielą się w rolę nauczycieli i poprowadzą własne e-lekcje. O godzinie 11 Maja Kostrzewska mówić będzie o historii tuszu i tatuażach, 45 minut później Maciej Cylkowski poprowadzi zajęcia „Wszystko na temat gitary”, a o godzinie 12.30 Kacper Ruciński opowie o plusach i minusach gier komputerowych.

Na zakończenie, o godzinie 15, zapraszamy do wysłuchania koncertu zespołu Kwiatki. To elektropopowy duet z Torunia. Tworzą go Aleksandra Góralska i Adam Stawicki. Zabrzmią autorskie utwory pary, będące wynikiem fascynacji R’n’B, rapem i ulubionymi piosenkami babci wokalistki. W 2017 roku duet wydał minipłytę, która znalazła się na  liście najlepiej zapowiadających się debiutów w 2018 roku, publikowanej przez Brand New Anthem.

Lekcje nadajemy na żywo, można je obejrzeć na czterech kanałach:
 • YouTube: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła,
 • Facebook: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła,
 • edupolis.pl,
 • www.kujawsko-pomorskie.pl.
Poza tym lekcje są rejestrowane i archiwizowane na YouTube: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła.

Dla tych, którzy polubili naukę z e-Szkołą mamy dobrą wiadomość - od lipca ruszamy z nowym programem wakacyjnym. Przygotowujemy ofertę, która pozwoli uczniom w ciekawy sposób rozwinąć wiedzę o regionie, poznać dziedzictwo oraz kulturę Kujaw i Pomorza. Więcej szczegółów już wkrótce na kujawsko-pomorskie.pl


E-szkoła strzałem w dziesiątkę

Decyzję o uruchomieniu Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej marszałek Piotr Całbecki podjął dzień po ogłoszeniu przerwy w zajęciach w szkołach. Pierwszą lekcję transmitowaliśmy 16 marca. Zaczęliśmy od lekcji języka polskiego, którą poprowadziła Jolanta Serocka. Tematem  była rozprawka maturalna. Przez czternaście tygodni nauki z e-Szkołą przeprowadziliśmy blisko 850 zajęć, które obejrzało 2,5 miliona osób (1,8 miliona wyświetleń na YouTube i 700 tysięcy na Facebooku). Nasz kanał subskrybuje blisko czternaście tysięcy osób, a ponad osiem tysięcy obserwuje naszą aktywność na Facebooku.

Dwa studia nagraniowe, z którego nadawane były zajęcia, ulokowaliśmy w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. Za techniczną stronę przedsięwzięcia odpowiadała marszałkowska spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio. Ekipa czuwała nad transmisją zajęć i archiwizacją filmów. Formuła szkoły online wymagała szybkiej reakcji na to, co działo się w studio. Podczas czternastotygodniowej pracy odnotowaliśmy dwadzieścia wpadek realizatorskich. Dwa razy technikom zdarzyło się rozlać kawę w trakcie emisji na żywo, jednak bez uszczerbku dla obrazu i dźwięku.

Do współpracy zaangażowaliśmy trzydziestu pięciu nauczycieli specjalistów z całego regionu, którzy przygotowali ciekawy program zajęć. Nasi pedagodzy udowodnili, że nie straszne im kamery, mikrofony i trudne pytania uczniów, czasem niezwiązane z tematem lekcji. Nauczyciele tak polubili nadawanie lekcji na żywo, że trzynaściorgu z nich zdarzyło się opuścić studio nagrań wraz z mikrofonami. Naszą e-Szkołę tworzyliśmy wspólnie z uczniami, którzy na bieżąco zgłaszali nam uwagi do lekcji. Na ich prośbę stworzyliśmy biblioteczkę filmów z opisami tematów zajęć, dzięki czemu wyszukiwanie e-lekcji stało się łatwiejsze.

Udowodniliśmy, że online można poprowadzić zajęcia wychowania fizycznego, zorganizować spotkania z psychologiem oraz rekolekcje. W setną rocznicę urodzin patrona województwa, świętego Jana Pawła II odbyły się warsztaty i zajęcia katechetyczne poświęcone papieżowi, a na Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego przygotowaliśmy lekcje o samorządzie, historii regionu, naszych korzeniach, etnografii i przyrodzie. Na kanale e-Szkoły transmitowaliśmy również koncerty grup młodzieżowych i księdza Dawida Wasilewskiego, naszego katechety.

Największym zainteresowaniem cieszyły się lekcje przygotowujące tegorocznych maturzystów i ósmoklasistów do egzaminów. Rekordową popularność (ponad 31 tysięcy wyświetleń) zyskała lekcja powtórkowa z gramatyki języka angielskiego dla ósmoklasistów poprowadzona przez Aleksandrę Kowalską. Nasze e-lekcje oglądali nie tylko uczniowie kujawsko-pomorskich szkół, ale też młodzież z innych regionów Polski i z zagranicy.


Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa w liczbach:
 • 850 e-lekcji,
 • 14 tygodni nauki,
 • 2,5 miliona wyświetleń,
 • średnio 3 tysiące wyświetleń każdej lekcji,
 • 40 tysięcy reakcji i komentarzy,
 • 35 nauczycieli,
 • 76 zadanych prac domowych,
 • 20 wpadek realizatorskich,
 • 2 studia nagraniowe,
 • 2 kawy rozlane w trakcie transmisji e-lekcji.
Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa jest częścią naszego pakietu antykryzysowego, czyli samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce. Środki na realizację wartego 740 milionów złotych pakietu pochodzą z budżetu Unii Europejskiej. Wykorzystano dostępne jeszcze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego 2014 – 2020  wolne środki, na co zgodziła się  Komisja Europejska.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
49675
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lipnie